Про ОРЕ України
Діяльність на ОРЕ регламентується:
- Законом України "Про електроенергетику", яким визначені правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і який регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів;
- Договором між членами ОРЕ;
- двосторонніми договорами купівлі-продажу електроенергії, що укладаються оптовим постачальником з членами ринку в рамках Договору;
- двосторонніми зовнішньоекономічними контрактами (договорами), що укладаються оптовим постачальником з іноземними партнерами на імпорт та експорт електроенергії;
- ліцензіями НКРЕ на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва, передачі та постачання електроенергії за регульованим та нерегульованим тарифами;
- рішеннями Уряду України та постановами НКРЕ.
З 2005 р. до цього переліку включений Закон України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Договір між членами ОРЕ
ДЧОРЕ з невід'ємними додатками до нього, який визначає мету та умови діяльності, права, обов'язки та відповідальність сторін і погоджується відповідно до законодавства України, є для учасників ОРЕ одним з основних нормативних документів.
За останні роки процес перегляду та вдосконалення Договору значно активізувався - вносилися зміни та доповнення в усі його п'ять частин та у додатки, розроблювалися нові додатки. Розроблення нових документів, внесення змін та доповнень до існуючих пов'язане, в першу чергу, з приведенням ДЧОРЕ до норм чинного законодавства України, а також з удосконаленням взаємовідносин, розподілом функцій та повноважень учасників договірного об'єднання.
Так, була розроблена та введена в дію Інструкція про порядок здійснення розрахунків на ОРЕ (Додаток №3 до ДЧОРЕ), яка встановила чіткий та прозорий порядок діяльності сторін Договору, пов'язаної із проведенням розрахунків на ОРЕ. Підготовлені та запроваджені нові редакції Інструкції про порядок використання коштів ОРЕ (Додаток №4 до ДЧОРЕ) та Інструкції про порядок комерційного обліку електроенергії (Додаток №10), затверджені Загальні технічні вимоги до автоматизованої системи комерційного обліку ОРЕ (Додаток №7.4), а також Концепція функціонування та розвитку ОРЕ (Додаток №8).
Найбільших доопрацювань і вдосконалень зазнав Додаток №2 до ДЧОРЕ - Правила ОРЕ, які визначають механізм його функціонування, порядок розподілу навантажень між генеруючими джерелами та правила формування ринкової ціни на електроенергію.
З метою поглиблення ринкових засад, починаючи з 2002 р., в рамках відповідної робочої групи Ради ОРЕ проводиться активне доопрацювання Правил у напрямі посилення конкуренції між виробниками електроенергії.