Про ДП "Енергоринок"
До 01.07.2019 ДП "Енергоринок" виконувало функції:
- Оптового постачальника електроенергії;
- Розпорядника системи розрахунків;
- Розпорядника коштів ОРЕ;
- Секретаріату Ради ОРЕ;
- Головного Оператора системи комерційного обліку електроенергії.
З 01.07.2019 згідно з Законом України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 №2019-VIII забезпечено реформування Оптового ринку електричної енергії України (далі – ОРЕ) та запровадження нової моделі ринку електричної енергії.
З метою забезпечення створення на державному рівні належних умов роботи нової конкурентної моделі ринку електричної енергії в Україні та забезпечення умов для сталих розрахунків, в Законі України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що погашення заборгованості, яка утворилася на ОРЕ, можливо здійснити виключно шляхом прийняття спеціального закону про погашення заборгованості (станом на 01.07.2019 заборгованість ДП «Енергоринок» складала: дебіторська – 32 млрд грн та кредиторська – 29 млрд грн).
Таким спеціальним Законом став Закон України «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії» №719-IX (далі – Закон №719-IX), який 16.07.2020 набрав чинності, та яким передбачено спеціальні механізми погашення заборгованості на ОРЕ та поетапне запровадження комплексу заходів з метою повного погашення заборгованості на оптовому ринку електричної енергії, яка виникла до 01 липня 2019 року, а саме:
- погашення заборгованості шляхом встановлення НКРЕКП алгоритму розподілу коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання операторів системи розподілу, електропостачальників та оптового постачальника електричної енергії.
- застосування процедури взаєморозрахунків з використанням бюджетних та власних/залучених коштів учасників процедури погашення.
- погашення (списання) заборгованості. Списання заборгованості державних підприємств, а саме: ДП «НАЕК «Енергоатом», НЕК «Укренерго», ПАТ «Центренерго», ПрАТ «Укргідроенерго» та інших шляхом відшкодування збитків за рахунок емісії облігацій внутрішньої державної позики з Державного бюджету України.
На даний час, з метою реалізації положень Закону №719-ІХ, 13.01.2021 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №98 «Про визначення уповноваженого банку, який обслуговує поточні рахунки із спеціальним режимом використання і додаткові поточні рахунки із спеціальним режимом використання учасників процедури погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії».
В свою чергу, 14.04.2021 НКРЕКП прийнято постанови №639, №640 та №641, якими затверджено перелік поточних рахунків із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії, операторів системи розподілу, які є правонаступниками енергопостачальників і здійснювали господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, електропостачальників, на яких покладено виконання функцій постачальника універсальних послуг та постачальника «останньої надії» та затверджено алгоритм розподілу та перерахування коштів.
У 2021 році ДП «Енергоринок» на виконання Закону №719-ІХ та постанови НКРЕКП №640 повністю погашено заборгованість перед виробниками електричної енергії з альтернативних джерел за червень 2019 року, яка на дату впровадження нового (конкурентного) ринку електричної енергії (01.07.2019) складала 2,3 млрд грн.
Також, ДП «Енергоринок» згідно із встановленим алгоритмом здійснює розрахунки з виробниками електричної енергії та НЕК «Укренерго», сплативши їм станом на 01.11.2024 кошти у сумі 1 109 млн. грн. Таким чином, станом на 01.11.2024 заборгованість ДП «Енергоринок» складає: дебіторська - 27 млрд. грн. та кредиторська - 24 млрд. грн.
При цьому, важливість реалізації механізмів погашення заборгованості, що утворилась на ОРЕ, підтверджується рішеннями Ради національної безпеки і оборони України та Антикризового енергетичного штабу, а саме: Указом Президента України №35/2021 від 29.01.2021, введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 29.01.2021 «Про заходи з нейтралізації загроз у сфері атомної енергетики і промисловості», згідно з яким Кабінету Міністрів України доручено супроводження прийняття законопроектів №№2388, 2389 (5399), 2390 та протокольними дорученнями Антикризового енергетичного штабу від 29.04.2020, від 19.05.2020, від 19.06.2020, від 30.07.2020, від 18.09.2020, 23.02.2021, від 29.07.2021 та від 29.09.2022.
Указом Президента України №737/2023 від 07.11.2023 введено в дію рішення РНБО від 07 листопада 2023 року «Щодо додаткових заходів із посилення стійкості функціонування енергетичної системи та підготовки національної економіки до роботи в осінньо-зимовий період 2023/24 року», також включено питання погашення заборгованості, яка утворилась на ОРЕ.
Однак, на сьогоднішній день, положення Закону №719-ІХ не змогли запрацювати повною мірою, оскільки:
по-перше, відповідно до Законів про Державний бюджет України, починаючи з 2021 року заблоковані норми Закону №719-ІХ, якими передбачено фінансування механізмів з державного бюджету, визначених цим Законом;
по-друге, відсутні зміни до Податкового кодексу України, оскільки, реалізація інших механізмів Закону №719-ІХ (взаєморозрахунки з використанням власних/залучених коштів учасників процедури погашення, списання) без внесення змін до Податкового кодексу України призведе до значних податкових наслідків для всіх учасників процедури погашення заборгованості, кошти для сплати яких відсутні.
Отже, для реалізації Закону України №719-IX необхідно:
- прийняття ВРУ проекту Закону України №5399 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стабілізації розрахунків на ринку електричної енергії» (10.01.2024 прийнятий ВРУ за основу, готується до другого читання);
- прийняття ВРУ проекту Закону «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо джерел формування спеціального фонду» (готується до розгляду на Урядовому комітеті з питань економічної, фінансової і правової політики, паливно-енергетичного комплексу, стратегічних галузей промисловості та правоохоронної діяльності);
- розроблення Мінфіном разом Міненерго та прийняття ВРУ змін до Державного бюджету України в частині розблокування та фінансування заходів, передбачених Законом України №719-IX (проведення взаєморозрахунків, відшкодування збитків за рахунок емісії облігацій внутрішньої державної позики з Державного бюджету України від списання заборгованості державних підприємств, а саме: ДП «НАЕК «Енергоатом», НЕК «Укренерго», ПАТ «Центренерго», ПрАТ «Укргідроенерго» перед ДП «Енергоринок»).
Прийняття Верховною Радою України всіх законопроектів, які необхідні для реалізації Закону №719-IX, а також повноцінна робота всіх механізмів, передбачених Законом, призведе до покращення фінансового стану ДП «Енергоринок» та зниження фінансових ризиків підприємства.
Очікуваний результат реалізації Закону України №719-IX: повне погашення заборгованості, яка утворилась на оптовому ринку електричної енергії.
З огляду на наведене вище, місія, функції, повноваження, основні завдання та напрями діяльності ДП «Енергоринок» визначаються, зокрема, Статутом підприємства та Законами України «Про ринок електричної енергії» та «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії».
При цьому, ДП «Енергоринок» здійснює діяльність за рахунок власних фінансових ресурсів, які не є бюджетними коштами. Фінансові ресурси витрачаються на податки, судові збори, оплату праці працівників ДП «Енергоринок» та поточну та господарську діяльність підприємства згідно з затвердженим Кабінетом Міністрів України фінансовим планом.
Організаційна структура ДП «Енергоринок» складається з директора (1), заступника директора (1), головного бухгалтера (1), заступника головного бухгалтера (1), радника директора (1), провідного інженера з охорони праці (1), провідного професіонала з антикорупційної діяльності (1), департаментів (2), відділів (12) та секторів (8).